Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Silver color |
| Processor | Intel Celeron N4020 Processor upto 2.8GHz with 2 Cores, 2 Threads |
| RAM | 4GB DDR4 2800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 128GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 11.6" 60Hz Full-HD IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Non-backlit) |
| Speakers | Stereo speakers |
| OS | DOS |
| Weight | 1.49kg |
| Dimension | 295 mm(W) x 212 mm(D) x 21 mm(H) |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C port, 1 HDMI port, 1 RJ-45 Gigabit Ethernet port, MicroSD card reader, 3.5mm combo audio jack |
| Finger Print Sensor | No |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | IEEE 802.11a/b/g/n/ac (Wi-Fi 5), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 35,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.