Specification
| Build | high-quality plastic. |
|---|---|
| Display | 27" (diagonal) – IPS panel, |
| Screen Resolution | WQHD resolution (2560 × 1440) |
| Response Time | 0.5–1 ms (G-to-G) |
| Refresh Rate | Up to 240 Hz |
| Peak Brightness | Typical 400 cd/m², peak around 450 cd/m² |
| Color Gamut | 99% sRGB; ~95% DCI-P3; high NTSC/Adobe RGB coverage quoted |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Connections | 1x HDMI Port 1x Dispaly Port Audio |
| Viewing Angle | 178° (horizontal/vertical) |
| Power Consumption (typical) | 26 W typical, up to 60 W max |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 51000 |






















Reviews
There are no reviews yet.