Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Icelight Silver, Quiet Blue, Terra Cotta |
| Processor | Intel Core i5-1335U 10 cores (8 Efficiency + 2 Performance), 12 threads |
| RAM | 8GB DDR4, 3200 MHz |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe SSD |
| Display | 14-inch IPS LCD panel |
| Screen Resolution | Full HD resolution 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension | 324.5 x 213.9 x 17.9 mm |
| Connections | USB ports: 1x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C. HDMI 1.4 port. 3.5mm audio combo jack |
| Battery | 3-cell 42Wh Lithium Polymer battery |
| Networking | Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 80,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.