Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Quiet Blue |
| Processor | Intel Core i5-13500H (13th Gen) with 12 cores and 16 threads |
| RAM | 8GB DDR4 onboard |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe SSD |
| Display | 14.0-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS-level panel |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel Iris Xe integrated graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home preinstalled |
| Weight | 1.50 kg |
| Dimension | 313.2 x 227.6 x 18.9 mm |
| Connections | USB: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 2.0 Type-A. 1x Thunderbolt 4 USB-C. HDMI 2.1. 3.5mm headphone/microphone combo jack |
| Battery | 3-cell 50Wh Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), dual-band, 2×2. Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | 99,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.