Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Icelight Silver, Quiet Blue |
| Processor | Intel Core i7-1355U, 1.7 GHz base, up to 5.0 GHz turbo, 10 cores, 12 threads |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Display | 14.0-inch FHD (1920×1080) IPS-level panel |
| Screen Resolution | Full HD (1920×1080) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Iris Xe integrated graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home preinstalled |
| Weight | 1.5 kg |
| Connections | 1x USB 2.0 Type-A, other ports not detailed; networking includes dual-band |
| Battery | 42WHrs, 3-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 |
| Laptop Price in Nepal | 106,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.