Specification
| Utility | Basic uses, content creation, Everyday use, Light gaming, Office/Engineering, office used |
|---|---|
| Build | Black color |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 11th Gen (4 cores, 8 threads) Base clock 2.4 GHz, turbo up to 4.2 GHz |
| RAM | 8GB DDR4, 2666 MHz |
| Storage | 256GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Display | 14.0-inch Full HD (1920 x 1080) IPS anti-glare LED panel |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 220 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Nvidia GeForce MX330 discrete GPU 2GB GDDR5 VRAM |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.59 kg |
| Dimension | Height: 18.1-19 mm Width: 328.7 mm Depth: 239.5 mm |
| Connections | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A 1x HDMI 1.4 1x RJ-45 Ethernet 1x 3.5mm combo headphone/microphone jack 1x Micro SD Card Reader |
| Battery | 3-cell, 42 Whr lithium-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac) dual-band (2.4 & 5 GHz) Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | 55,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.