Specification
| Utility | Everyday Use, Light Gaming, Office Purpose |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steam Blue color |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V Processor upto 4.8GHz with 8 Cores, 8 Threads |
| RAM | 16GB LPDDR5X 6400MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 90Hz WUXGA OLED Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Full-size FineTip backlit keyboard with white lighting |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.25kg |
| Dimension | 312.4mm (W) x 221.2mm (D) x 15.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB-A 3.2 ports, 2 Thunderbolt 4 ports, 1 HDMI 2.1 |
| Battery | 65Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Intel Killer Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 158,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.