Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Glacier Silver color |
| Processor | Intel Core 5 125U Processor upto 5.0GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR5 5200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA Touch 360 Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 5MP IR webcam |
| Backlit Keyboard | Full-size backlit keyboard with soft grey keycaps |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.62kg |
| Dimension | 313mm (W) x 219.9mm (D) x 18.4mm (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB Type-A port, 1 USB Type-A port, 2 USB Type-C ports, 1 HDMI 2.1 output port, Audio jack (3.5mm combo for headphone/microphone) |
| Battery | 68Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 90,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.