Specification
| Utility | Office work, business tasks, web browsing, accounting software, student use |
|---|---|
| Build | Durable business-class chassis |
| Processor | Intel Core 5 120U processor |
| RAM | : 8GB DDR4 |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 14-inch LED |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | HD Webcam (720p) |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual stereo speaker |
| OS | Free DOS |
| Weight | 1.4-1.5kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Approx. 320 x 220 x 18–20 mm |
| Battery | 3-cell / 4-cell |
| Networking | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.x |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 119,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.