Specification
| Utility | Business, Productivity, Everyday Use |
|---|---|
| Build | Sturdy professional-series chassis |
| Processor | Intel Core 5 120U processor up to 5.0 GHZ with 10 cores 12 threads |
| RAM | 8GB DDR5 |
| Storage | 512GB NVMe SSD |
| Display | 14-inch Full HD |
| Screen Resolution | (1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | HD Webcam (720p) |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers with integrated audio |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.4-1.5kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Approx. 323 × 214 × 19 mm |
| Battery | 3-Cell Battery (~40–54 Wh) |
| Networking | Wi-Fi 6 Bluetooth 5.x |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 147,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.