Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 23.6 inches |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 pixels |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| Weight | 5 kg |
| Dimension | 429 mm (H) x 536.7 mm (W) x 225.3 mm (D) |
| Connections | 2 x HDMI 1.4 ports 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm audio output jack |
| Color Accuracy | 132% |
| Color Gamut | 16.7 million colors |
| Power Consumption (typical) | 35 watts |
| Refresh Rate | 144 Hz, suitable for smooth gaming experience |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Peak Brightness | 250 cd/m² (nits) |
| Viewing Angle | 178° horizontal and 178° vertical |
| Monitor Price in Nepal | 35,000 |
| AMD Free Sync | Yes |





















Reviews
There are no reviews yet.