Specification
| Build | plastic |
|---|---|
| Display | 24 in (61.0 cm) diagonal |
| Screen Resolution | Full HD 1920 × 1080 (≈ 92 ppi) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms Gray-to-Gray |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 350 cd/m² |
| Dimension | 24 in x 7.5 in x 15.5 in – with stand |
| Color Gamut | 72% NTSC (~100 % sRGB) |
| Color Accuracy | ~95–100% (estimated) |
| Connections | DisplayPort 1.2 x 1 HDMI(v1.4) x 1 Dual-Link DVI x 1 Earphone Jack : Yes PC Audio Input : Yes |
| Power Consumption (typical) | Power Consumption : <45W Power Saving Mode : <0.5W Power Off Mode : <0.5W Voltage : 100-240V, 50/60Hz |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 67000 |






















Reviews
There are no reviews yet.