Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 27 inches (68.58 cm) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Refresh Rate | 280 Hz |
| Response Time | 0.5 ms (GtG, minimum) |
| Peak Brightness | 300 nits (typical) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Weight | Net Weight: 3.95 kg; Gross Weight: 6.51 kg |
| Dimension | Width: 610.5 mm Depth: 249.8 mm Height: 451.6 mm |
| Viewing Angle | 178° horizontal and vertical |
| Color Gamut | 1.07 billion colors |
| Color Accuracy | 80% Adobe RGB, 78% DCI-P3, 102% sRGB |
| Connections | 1 x DisplayPort 1.4a, 2 x HDMI 2.0b (supports FHD @ 240Hz), 1 x Headphone Out |
| Power Consumption (typical) | 21 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 32,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.