Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Metal colored body, Silver color |
| Processor | Intel Core i3 N355 14th Gen Processor upto 3.90Ghz with 8 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz IPS LED Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | No |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.35kg |
| Dimension | 314.4 mm(W) x 220 mm(D) x 18.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI 1.4, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 3 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack, 1 MicroSD Card Reader |
| Battery | 45Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 69,000 |




















Reviews
There are no reviews yet.