Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | Intel 7 11th 11375H Processor upto 5.0GHz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 144Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | RGB Keyboard |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.7kg |
| Dimension | 323 mm(W) x 228 mm(D) x 17.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB Type-C port, 2 USB 3.2 Gen 2 Type-A ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 3.5mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 60Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 118,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.