Specification
| Utility | business & professional productivity |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis |
| Processor | Intel core ultra 5 135U processor up to 4.4 GHZ WITH 12 cores 13 threads |
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe SSD |
| Display | 14.0″ |
| Screen Resolution | FHD+ 1920 × 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel |
| Camera | FHD (1080P ) Webcam |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo speakers |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | ~1.33 kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | ~313 × 222.8 × 18.2 mm |
| Battery | ~38 Wh, |
| Networking | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 246,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.