Specification
| Utility | Basic uses, content creation, Everyday use, Light gaming, Office/Engineering, office used |
|---|---|
| Build | Black color |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 (11th Gen, up to 4.2 GHz) |
| RAM | 8GB DDR4 (2666MHz), expandable to 16GB |
| Storage | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Display | 15.6" FHD (1920 x 1080), anti-glare LED |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 130 nits |
| Graphics | Nvidia GeForce MX330 2GB GDDR5 |
| Backlit Keyboard | No |
| OS | Windows 10 Home |
| Connections | USB 3.2 Gen 1 Type-A and Type-C, USB 2.0, HDMI 1.4, Ethernet RJ-45, SD card reader, headphone/mic jack |
| Weight | 1.86 kg |
| Dimension | 364 x 249 x 20 mm |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
| Battery | 3-cell 42 Whr Li-ion |
| Laptop Price in Nepal | 59,999 |


















Reviews
There are no reviews yet.