Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | Intel Core i7-150U 14th Gen Processor upto 5.4GHz with 12 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 1TB NVMe PCIe Gen 4 M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5kg |
| Dimension | 323.9 x 217.2 x 19.9 mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0), 3x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Micro SD Card Reader, 1x HDMI (4K @ 30Hz), 1x RJ45 |
| Battery | 43.8 (3 cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 125,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.