Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | high-quality plastic with a matte finish |
| Processor | Intel 7 10th Gen 10510U Processor upto 1.8Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 3 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.61kg |
| Dimension | 14.05" x 9.20" x 0.63" |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0), 3x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Micro SD Card Reader, 1x HDMI (4K @ 30Hz), 1x RJ45 |
| Battery | 52.4Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 95000 |





















Reviews
There are no reviews yet.