Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | Intel 7 13th Gen 1360P Processor upto 5.0Ghz with 12 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 1TB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 16" 165Hz WQXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.05kg |
| Dimension | 358 mm(H) x 258.55 mm(W) x 16.85 mm |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz), 2 x Thunderbolt 4 (USB4/DP/PD), 2 x Type-A USB 3.2 Gen 2, 1 x Micro SD card reader |
| Battery | 82 Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 245000 |






















Reviews
There are no reviews yet.