Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core5 120U Processor upto 4.4Ghz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5kg |
| Dimension | 318.5 mm(W) x 225.5 mm(D) x 18.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI port, 2 USB 3.2 Gen 1 ports, 1 USB Type-C port, 1 3.5mm headphone jack |
| Battery | 53Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 85,000 |




















Reviews
There are no reviews yet.