Specification
| Utility | Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel i7 13th Gen 13620H Processor upto 4.9GHz with 10 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | RGB Keyboard |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 359.36(W)mm x 250.34 (L)mm x 21.95-22.9 (H)mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack, 1x Type-C ( USB3.2 Generation 1 / Display Port ), 2x Type-A ( USB3.2 Generation 1 ), 1x HDMI 2.1 ( 4K @ 60Hz ), 1x RJ 45 |
| Battery | 53Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 1,80,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.