Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Metal chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i5-120U 14th Gen Processor upto 5.0GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz FULL-HD Display, 220 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Screen Touch | No |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.78kg |
| Dimension | 362.9 mm(W) x 237.5 mm(D) x 18.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI 2.1, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 75,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.