Specification
| Utility | Basic uses, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Indie Black |
| Processor | Intel 14th Gen Core 7 Processor 150U |
| RAM | 16GB DDR4 (8GB onboard + 8GB SO-DIMM) |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14.0-inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | SonicMaster Audio Technology |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension | 32.49 x 21.39 x 1.79 cm |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | Wi-Fi 6 (802.11ax) dual-band 1×1 Bluetooth 5.2 1x USB 2.0 Type-A port |
| Battery | 42 WHrs, 3-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 121,999 |


















Reviews
There are no reviews yet.