Specification
| Utility | Basic uses, content creation, Creator Use, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Quiet Blue |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U, 8-core/16-thread, base 2.0 GHz, boost up to 4.5 GHz |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Display | 14.0-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS-level panel |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | AMD Radeon Graphics integrated |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension | 31.32 cm (height) x 22.76 cm (width) x 1.89 cm (depth) |
| Connections | USB 2.0 Type-A USB 3.2 Gen 2 Thunderbolt 4 HDMI 2.1 3.5mm audio jack DC-in charge port |
| Battery | 50 WHr, 3-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax, dual band 2×2) Bluetooth 5 |
| Laptop Price in Nepal | 114,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.