Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Silver color |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS Processor upto 4.75GHz with 8 Cores, 16 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz FULL-HD Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | HD webcam (1280 x 720) |
| Backlit Keyboard | Full-size non-backlit chiclet keyboard with numeric keypad |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.8kg |
| Dimension | 362.9mm (W) x 239.6mm (D) x 18.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB Type-C, 1 HDMI port, 1 3.5mm Audio jack |
| Battery | 53Whr (3-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 82,000 |




















Reviews
There are no reviews yet.