Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 29.5 inches (74.9 cm) |
| Screen Resolution | 2560 x 1080 pixels (Ultra-Wide Full HD) |
| Response Time | 1 ms VRB (Visual Response Boost) |
| Refresh Rate | Up to 200Hz |
| Peak Brightness | 350 nits (typical), up to 400 nits peak (HDR400) |
| Color Gamut | 93% DCI-P3 |
| Screen Aspect Ratio | 21:9 |
| Connections | 2 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 Audio: 2 x 2W built-in speakers Audio Out: Yes |
| Viewing Angle | 178° horizontal / 178° vertical |
| Power Consumption (typical) | Maximum Power Consumption: 58 W |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 65000 |






















Reviews
There are no reviews yet.