Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 31.5 inches |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 (Wide Quad HD, WQHD) |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Peak Brightness | 250 nits |
| Weight | Net Weight around 6.4 kg, Gross Weight around 10.0 kg |
| Dimension | Approximately 709.4 x 509.5 x 248.9 mm (27.93 x 20.06 x 9.8 inches) |
| Color Gamut | DCI-P3 ~91%; sRGB ~120% coverage |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Connections | 1x DisplayPort 1.2a, 2x HDMI 1.4b, 1x Earphone out |
| Viewing Angle | 178° horizontal and vertical |
| Power Consumption (typical) | 41 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 72,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.