Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | Intel 7 10th 10300H Processor upto 5.0GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 2933MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 (NVMe M.2 2280 slot) |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2060 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | RGB Keyboard |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 2.5kg |
| Dimension | 363 mm(W) x 255 mm(D) x 22.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C port, 1 USB 3.0 Type-A port, 2 USB 2.0 Type-A ports, 1 HDMI port, 1 Gigabit Ethernet (RJ-45) port, 3.5mm headphone/microphone combo jack |
| Battery | 90Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 125,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.