Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H Processor upto 5.1GHz with 14 Cores, 22 Threads |
| RAM | 32GB LPDDR5X 5600MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 1TB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 16" 240Hz WQXGA IPS Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | RGB Keyboard |
| Speakers | Built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 2.05kg |
| Dimension | 356 mm(W) x 249.2 mm(D) x 20.84 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI 2.1, 2 USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1 USB 3.2 Gen 2*2 Type-C, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack, 1 Power Jack |
| Battery | 76WHr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Killer Wi-Fi 6E AX1675i (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 234,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.