Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Indie Black, Silver |
| Processor | 13th Gen Intel Core i5-13420H processor with 8 cores and 12 threads |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD storage |
| Display | 14-inch IPS panel WUXGA resolution (1920 x 1200) |
| Screen Resolution | WUXGA resolution (1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.60 kg |
| Dimension | 317.1 x 222 x 19.9 mm |
| Connections | Ports: 1x USB 2.0 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1x HDMI 1.4, 1x 3.5mm headphone jack, 1x DC-in |
| Battery | 42Wh battery Charges via 65W AC adapter |
| Networking | Networking: Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | 85,999 |























Reviews
There are no reviews yet.