Specification
| Utility | Business & Office Work |
|---|---|
| Build | Chassis & Materials |
| Processor | Intel core ultra 7 155U Processor up to 4.8GHZ With 12 cores 14 threads |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 15.6″ FHD |
| Screen Resolution | (1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel |
| Camera | FHD (1080P ) Webcam |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo, Waves MaxxAudio |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.62 kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Standard 15.6″ notebook footprint (Dell Latitude size) |
| Battery | 3-cell (~42–54 Wh) |
| Networking | : Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 255,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.