Specification
| Build | plastic |
|---|---|
| Display | 27 inches (68.6 cm) |
| Screen Resolution | 2560 × 1440 (WQHD / Quad HD) |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Refresh Rate | 144 Hz (dynamic FreeSync/G‑SYNC support 40–144 Hz) |
| Peak Brightness | 350 cd/m² |
| Color Gamut | sRGB coverage: ~100% NTSC coverage: ~72% AdobeRGB coverage: ~75% (approximate) DCI-P3 coverage: ~75% (approximate) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Connections | DP 1.2a, HDMI 2.0, DL-DVI‑D |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 160° |
| Power Consumption (typical) | Typical 21 W, peak ~42 W |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 59000 |





















Reviews
There are no reviews yet.