Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Black color |
| Processor | AMD Ryzen 5 7430U Processor upto 4.3GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 16" 60Hz WUXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Full-size chiclet keyboard with numeric pad |
| Speakers | Built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.88kg |
| Dimension | 35.87cm (W) x 24.95cm (D) x 1.99cm (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 USB 2.0 Type-A, 1 HDMI 1.4, 1 3.5mm Audio combo jack, 1 MicroSD card reader |
| Battery | 42Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 65,000 |




















Reviews
There are no reviews yet.