Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 23.6 inches (60 cm) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 300 nits |
| Weight | Around 4.2 kg (net weight), 5.1 kg (with packaging) |
| Dimension | 536.4 x 411.5 x 225.24 mm (21.1 x 16.2 x 8.9 inches) |
| Viewing Angle | 178° horizontal and vertical |
| Color Gamut | 16.7 million colors |
| Color Accuracy | 115% of the sRGB color space |
| Connections | 1 x DisplayPort, 2 x HDMI 1.4, 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B, 1 x Earphone Out |
| Power Consumption (typical) | 28 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 27,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.