Specification
| Display | 27-inch (68.47cm) Wide Screen (16:9) |
|---|---|
| Screen Resolution | 3840 × 2160 (4K UHD) |
| Response Time | ~8.9 ms / ~8.6 ms |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Peak Brightness | 350 cd/m² typical, 400 cd/m² peak; DisplayHDR 400 |
| Weight | Net weight with stand: 5.78 kg (approximately 12.74 lb) |
| Dimension | 61.22 × 53.81 × 21.50 cm 61.22 × 36.29 × 4.41 cm |
| Color Gamut | 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 99% DCI‑P3 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Connections | 1 x DisplayPort 1.2 (or 1.2a depending on source) 2 x HDMI 2.0 (or HDMI 1.4b as per some specs) Audio: 1 x Earphone out No USB ports |
| Viewing Angle | 178° horizontal and 178° vertical |
| Power Consumption (typical) | 26.14 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 118900 |






















Reviews
There are no reviews yet.