Specification
| Utility | content creation, Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Mecha Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7435HS Mobile Processor 8 cores / 16 threads |
| RAM | 16GB DDR5 RAM |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Display | 15.6-inch IPS LCD panel |
| Screen Resolution | FHD resolution (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU |
| Backlit Keyboard | Single-zone RGB backlit |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.2 kg |
| Dimension | 354 x 251 x 22.4 mm |
| Connections | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1x HDMI 2.1 port 1x RJ-45 Ethernet port 1x 3.5mm Combo audio jack |
| Battery | 4-cell 90Wh battery Power adapter: 240W |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Dual-Band (2.4/5GHz) Bluetooth 5.3 |






















Reviews
There are no reviews yet.