Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | AMD Ryzen 7 7445HS Processor upto 4.7GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 5200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 16" 144Hz WUXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with 1-Zone RGB lighting |
| Speakers | 2-speaker stereo system |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.2kg |
| Finger Print Sensor | No |
| Dimension | 354mm (W) x 251mm (D) x 22.4mm (H) |
| Battery | 56Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 137,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.