Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Icelight Silver color |
| Processor | Intel Core i5 1335U Processor upto 4.6GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FHD IPS-level LED-backlit Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Speakers | SonicMaster stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.40kg |
| Dimension | 325mm (W) x 214mm (D) x 20.8m (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB Type-C, 1 USB 2.0 Type-A, 1 x HDMI port, 1 3.5mm Audio combo jack |
| Battery | 42Whr (3-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 83,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.