Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13620H, 2.4 GHz base frequency, up to 4.9 GHz, 10 cores, 16 threads |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 1TB NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Display | 15.6-inch FHD IPS-level panel |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 264 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7 kg |
| Dimension | 35.97 x 23.25 x 1.99 cm |
| Connections | USB 2.0 Type-A, HDMI 1.4, USB 3.2 Gen1 Type-A, USB 3.2 Gen1 Type-C (PD supported), USB 2.0 Type-A, 3.5mm audio jack |
| Battery | 42Wh, 3-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | 106,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.