Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Indie Black |
| Processor | Intel 13th Gen Core i7-13620H, 10 cores (6 performance + 4 efficiency), 16 threads |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Display | 16-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS LED-backlit display |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home preinstalled |
| Weight | 1.88 kg |
| Dimension | Width: 358.7 mm, Depth: 249.5 mm, Height: 19.9 mm |
| Connections | USB ports: 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C HDMI 1.4 port |
| Battery | 42Wh 3-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 108,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.