Specification
| Utility | Business / Productivity laptop |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis |
| Processor | Intel core ultra 5 120U Processor up to 5.0 GHZ With 10 cores 12 threads |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Display | 16.0-inch |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel |
| Camera | (FHD + IR) |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo speakers, |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | Approx. 1.9 kg |
| Finger Print Sensor | No |
| Dimension | 357 × 251 × 20 mm |
| Battery | 55 Wh battery |
| Networking | Bluetooth 5.3 / 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 152,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.