Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | PC-ABS plastic chassis, Luna Gray color |
| Processor | Intel Core i7-13650HX (13th Gen) Processor upto 4.9Ghz with 14 Cores, 20 Threads |
| RAM | 24GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.38kg |
| Dimension | 359.8mm (W) x 258.7mm (D) x 23.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB 4 Type-C, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB 2.0 Type-A, 1 HDMI 2.1 output, 1 3.5mm combo audio jack, 1 RJ45 Ethernet port |
| Battery | 60Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 155,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.