Specification
| Utility | Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | 13th Gen Intel Core i7-13700 with 16 cores, 24 threads, base frequency 2.10 GHz, and Turbo up to 5.10 GHz |
| RAM | 32GB DDR5 5600Mhz(Upgradable) |
| Storage | 2TB 4.0 NVME SSD |
| Display | 16" 240Hz WQXGA IPS Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GEFORCE RTX 4070 WITH 8GB DDR6 GRAPHICS |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.69kg |
| Dimension | 358 x 248 x 15.95mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Micro SD, 1x (4K @ 60Hz) HDMI, 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4) with PD charging |
| Battery | 99Whr |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 370000 |






















Reviews
There are no reviews yet.