Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core 5 120U Processor upto 5.0GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Chiclet-style island keyboard (backlit model) |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5kg |
| Dimension | 318.5mm (W) x 225.5mm (D) x 18.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 HDMI 2.0, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack |
| Battery | 57.5Whr (3-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 78,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.