Specification
| Utility | Creator Use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | 13th Gen Intel Core i7-13700 with 16 cores, 24 threads, base frequency 2.10 GHz, and Turbo up to 5.10 GHz |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 1TB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 16" 165Hz WQXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.9kg |
| Dimension | 14.09" x 10.18" x 0.66" mm |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2x USB 3.2 Gen2 (Type-A), 2x Thunderbolt 4 [Support Power delivery 3.0, DP 1.4a, USB 4.0], 1x Micro SD Card Reader, 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz) |
| Battery | 82 Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 225000 |




















Reviews
There are no reviews yet.