Specification
| Utility | Creator Use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | Intel 7 11th Gen 1185G7 Processor upto 4.8Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 3 SSD |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 × 1080 (Full HD) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1660Ti with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.69kg |
| Dimension | 358 x 248 x 15.95mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Micro SD, 1x (4K @ 60Hz) HDMI, 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4) with PD charging |
| Battery | 52 Whr (3‑cell), Li‑Polymer |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 105000 |





















Reviews
There are no reviews yet.