Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i5 120U Processor upto 5.0GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 5200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 355.6 mm(W) x 235.4 mm(D) x 22.9 mm(H) |
| Connections | 1 USB Type-C port, 3 USB Type-A 3.2 Gen 1 ports, 1 HDMI port, 1 VGA port, MicroSD card reader, 3.5 mm combo audio jack |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Battery | 53Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 109,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.