Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 27″ (Approximately 597.6 × 336.15 mm viewing area) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Response Time | : 1 ms (MPRT) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Peak Brightness | 400 cd/m² |
| Weight | approximately 6.0 kg (13.23 lb) |
| Dimension | 60.90 × 35.99 4.40 cm 60.90 × 50.70 × 21.10 cm ~68.20–68.80 × 44.80–55.80 × 20.90 cm |
| Color Gamut | sRGB: ~91.7% measured, ~95% per manufacturer |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Connections | 1 x DisplayPort 1.2, 1 x HDMI 2.0, 1 x Dual-Link DVI, 1 x Earphone jack |
| Viewing Angle | 178° horizontal/vertical |
| Power Consumption (typical) | 38 W |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 78000 |






















Reviews
There are no reviews yet.